Unboxnito

Dvě alternativní klávesnice pro iPad od Logitechu

Pojďme se podívat, jaké dvě odlišné cesty nabízí Logitech pro majitele iPadu PRO, kteří z jakéhokoliv důvodu pátrají po rozumných alternativách k přecejen trochu předraženým klávesnicím od Apple.

LOGITECH SLIM FOLIO PRO

Jakoby méně komplexním řešením je právě Smart Folio Pro, které má být konkurencí pro Apple Smart Folio Keyboard. Jedná se o celotělové pouzdro chránící nejen záda, ale i rohy iPadu PRO. K němu je pak napevno přidělaná fyzická klávesnice od Logitechu s plnohodnotnými klávesami a úplným rozložením, tedy včetně horní řady funkčních kláves. Aby v pouzdru iPad držel pěkně napevno zavřený, zacvakává se po jeho zavření pouzdro přes horní hranu ještě magnetickou sponou, takže se vám nemůže samovolně otevřít.

V krytu spony je dokonce malé poutko, kam lze pohodlně zasunout i Apple Pencil a asi by se tam vešel i o něco málo tlustější neoriginální stylus. Mě tohle poutko ale naprosto nedává smysl, protože pokud do něj Pencil vložíte, vůbec se nekryje s výřezem pouzdra na horní straně iPadu, takže se stejně nenabíjí a upřímně řečeno je s Pencilem v poutku dost velký problém pouzdro zavřít a zacvaknout magnetickou sponu. I pokud ale Pencil přicvaknete do výřezu na pouzdru a ten se tak pohodlně nabíjí z iPadu, moc zavřené to pak nedrží, nelícuje to a celé to po zavření v rozích dost klouže. Tohle se Logitechu vůbec nepovedlo a pro uživatele iPadu s Pencilem je to opravdový nedodělek, který jsem u Logitechu nečekal a nepříjemně mne překvapil.

Pokud nemáte Pencil, vše ale lícuje v zavřeném stavu krásně a pokud vám nevadí větší váha a opravdu, ale opravdu tlustý iPad PRO, je tohle pouzdro dostatečnou ochranou a je zcela funkční. Po zasunutí iPadu do rohů a zacvaknutí u levého horního rohu, který díky tomu musí být velice ohebný a tak trochu na omak vypadá, jako kdyby tam někdo v továrně zapoměl kus dudlíku, iPad v pouzdře sedí a drží opravdu pevně. Ochrana rohů potěší a jejich gumové uchycení není tak pevné a tvrdé, aby se s malou námahou nedal iPad snadno a rychle vyndat, kdybyste chtěli mít placku bez tohoto pouzdra. A to asi chtít i budete, protože na takové to držení iPadu v jedné ruce to moc není. Zadní kryt lze sice poskládat, a tím iPad položit zády na klávesnici, a vy tak máte něco jako překlopený iPad jak ho znáte z pouzder od Apple, ale jednou rukou se to celé drží dost špatně (zejména kvůli tloušťce), ale pokud chcete na iPadu brouzdat prsty nebo stylusem a chcete ho mít před sebou na stole, je to skvělé a dost se mi tento způsob jakoby zlomení iPadu nad klávesnicí líbí. Je rozhodně lepší, než dost nešťastné převrácení Apple Smart Folio keyboard a jeho položení na stůl klávesnicí. Ale tenčí obal od Apple je zase parádní na držení v ruce. Takže, každý si prostě musí vybrat podle jeho Workflow.

Ve spodní části pouzdra je pochopitelně klávesnice, kvůli které si to ostatně kupujete, že? Jde o standardní fyzické klávesy, na které jsme u Logitechu zvyklí a píše se na ní opravdu dobře. Mezerník je sice dost hlučný, ale jinak má i docela příjemný zvuk. Je sice tišší, než pologumové klávesy z originálního Apple Smart Folia, ale to je i buldozer jedoucí přes sklad porcelánu. Ale psaní na ní je opravdu radost, velké a dostatečně oddělené klávesy nemají takové ty zakulacené hrany jako u Apple a jejich stisk je daleko jistější a přesnější. Klávesnice je bohužel zcela externí Bluetooth klávesnicí, což je daň za univerzálnost pouzdra pro více verzí iPadů. Musíte jí tak nabíjet, což se naštěstí děje přes USB-C konektor na pravé straně. Ale je to vlastně starost navíc, kterou u klávesnic využívajících Smart Connector prostě nemáte. Vzhledem k dlouhé výdrži baterie s tím ale problém nebude a přinejhorším se díky USB-C dá samozřejmě nabíjet rovnou z iPadu. Klávesnice sama je na dost vysoké základně a klávesy díky chybějícímu touchpadu jdou až k přednímu okraji, takže se zvednutými dlaněmi třeba s iPadem na stole je psaní s ní opravdová paráda. Samozřejmě i tuhle část recenze jsem musel psát přímo na ní a neměl jsem problém. Pomůže i podsvícení jednotlivých kláves, které se nastavuje fyzickou klávesou. Někomu tak může chybět jen prostor na položení dlaní před klávesnicí, který vzhledem ke konstrukci pochopitelně chybí.

Super je i to, že klávesnice má funkční klávesy. Z nějakého, mě naprosto nepochopitelného důvodu, na ní ale nefunguje jinak celkem univerzální náhrada klávesy ESC v podobě zkratky CMD a tečka, nepřišel jsem na to, proč tomu tak je. Ale ovládání jasu, hlasitosti a přehrávání médií nebo klávesa pro Spotlight jsou prostě skvělé a hned při návratu ke klávesnicím od Applu jsem si znovu uvědomil, jak strašně u Applu chybí.

Snad jediné mínus je tak možnost uchycení přes magnet iPadu v klávesnici jen do jediné a neměnné polohy. Ta ve většině případů bude vyhovovat, ale zase ne stoprocentně každému. Plusem tohoto řešení ale je velká stabilita iPadu v klávesnici, takže s ním dokonce budete schopni i přesně kreslit, to se s vykývaným iPadem v pouzdru od Applu prostě nedá srovnat. Díky hodně masivní základně se pak dá velice pohodlně a stabilně psát i na kolenou, nebo třeba na peřině v posteli. Tablet se ani na nerovné podložce nepřeklápí a nemáte ani takový ten nejistý pocit, který u klávesnic od Apple bohužel je.

LOGITECH COMBO TOUCH

Od dražšího bratříčka čekáte především slibovaný touchpad. Ten opravdu dostanete, ale o něm až později. Combo Touch PRO je ve skutečnosti samostatný celotělový po stranách gumový kryt celého iPadu, a to nejen rohů, ale celých stran zařízení s pěkně vystouplým okrajem vepředu, takže při pádu na rovnou plochu ochrání i sklo displeje. Samotný tenhle obal je krásný kousek, který vaši placku dobře ochrání.

Zespodu se k němu pak přicvakne oddělitelná klávesnice s touchpadem. Kdo si pamatuje na předchozí generace téhle klávesnice se skořepinovým pouzdrem pro první iPady, toho musím uklidnit. Uklidnili se totiž i návrháři v Logitech, tentokrát tak dostaneme tenkou základnu s klávesnicí, která skvěle lícuje s pouzdrem. Takže výsledkem je velice tenký a kompaktní tvar, narozdíl od té obludnosti v předchozí generaci, ani nic nevrže a vše krásně lícuje. iPad v tomhle pouzdru je radost i držet v ruce, ať už jen bez klávesnice, nebo s klávesnicí přicvaknuté v zavřeném stavu. Magnet klávesnice je dost silný na to, aby vám to celé drželo pohromadě a samovolně se to neotevíralo. Navíc lze po oddělení otočit klávesnici o 180 stupňů a na ni přicvaknout iPad obráceně, takže si klávesnici schováte pod něj a výsledkem je možnost držet to celé v ruce a klávesnici tak ani při práci dotykem nikde neztratit.

Klávesnice využívá pro svoji funkčnost Smart Connector, takže jde o interní klávesnici s interním trackpadem, není to tedy externí Bluetooth zařízení jako u Slim Folio. Podporu celému kombu dělá stojánek na zadním pouzdru, takže rozhodně nemůžete vzít iPad s klávesnicí v otevřeném stavu a někam ho přenést, ale výhodou je velká polohovatelnost. Jen počítejte s tím, že na práci na kolenou to není a i na stole budete potřebovat hodně místa, protože klávesnice se stojánkem jsou prostě na stole hodně hluboké zařízení, které chce svoje místo. Pro pomalé opatrné posouvání po stole je magnet klávesnice dostatečný, takže se to celé nerozpojí, ale na nějaké akrobatické kousky to samozřejmě moc není.

Klávesnice neslouží jako protizávaží k iPadu, je tak lehká a tenká. IPad drží ve vzpřímené poloze díky výklopnému stojánku v zadním krytu. Výhody jsou nasnadě, neboť iPad si pokaždé můžete nastavit do jakéhokoliv vámi požadovaného sklonu. A navíc, protože jde o oddělitelné kusy, máte k dispozici samostatně iPad s pohodlným stojánkem třeba na koukání na filmy. Tohle se povedlo. Drobnou daní za to je nemožnost dodatečně přichytit Pencil, který jen přes pouzdro přicvaknete do příslušného výřezu, je to sice pohodlné, ale sem tam odpadávající Pencil si tím moc nevyřešíte. Je ale fakt, že i samotný výřez trochu brání tomu, aby se Pencil posouval po hraně iPadu a odlepil se od iPadu a někam zapadl. A upřímně, poutko pro stylus by celý koncept dost hyzdil.

Asi hlavním tahákem bude touchpad. Ten se Logitechu opravdu povedl. Je obrovský, dokonce větší, než u Magic Keyboardu, lze jej stisknout kdekoliv a i jeho hladký povrch je dobře klouzavý. Zkrátka, kvalitou a pocitem se přinejmenším vyrovná tomu od Apple. Kolem touchpadu je ale krásně příjemný hrubší materiál, takže pocit z dlaní položených pod klávesnicí je za mne osobně také lepší, než u Applu. Škoda jen té konstrukce, díky které je tohle nepoužitelné na měkkém povrchu, na peřině či na kolenou, pak by byl zážitek ještě lepší. Na pevné podložce je vše ale velice stabilní a práci s klávesnicí i touchpadem si užijete, možná díky tomu přijdete na chuť i podpoře gest v iPadOS, pokud již nemáte Magic Keyboard.

Ke klávesnici samotné moc nemám co říci, jde o klasickou plnohodnotnou klávesnici s fyzickými hranatými tlačítky. Ta jsou dost velká a psaní i poslepu na nich je tak jisté a přesné. Navíc od originální Magic Keyboard nikde nepřekáží a nepřečuhuje samotný tablet. Také zde je podsvícení, tentokrát ho rozpozná i samotný systém, protože klávesnice je připojena fyzicky a nikoliv bezdrátově.

Po prvním přicvaknutí klávesnice mne dost zarazilo, že si klávesnice chtěla nainstalovat svoji vlastní aplikaci. iPadOS je v tomhle bohužel superotravný, a tak zapomeňte na to, že byste aplikaci nenainstalovali, po každém připojení odklepávat otravné okno vás totiž rychle přestane bavit. Navíc, když zjistíte, že aplikace samotná je vlastně naprosto k ničemu, protože slouží jen k jedné jediné věci a tou je instalace firmware do klávesnice. A za celé dva roky nový firmware stejně nevyšel, to prostě zůstává rozum stát.

Nicméně, obecně vzato, odpověď Logitechu na originál Magic Keyboard od Applu je více než zdařilá. Velký a pěkný touchpad, hezký materiál pod zápěstí a hlavně možnost překlopit iPad tak, aby se i s klávesnicí dal držet v ruce displejem nahoru, to jsou skutečné parádičky.

Autor článku: Michal Rada